Ten, kto pravidelne relaxuje, už po mesiaci má zmenené energetické pole, jeho aura je silnejšia, je veselší a pokojnejší.

Ak chce dnes človek čosi dosiahnuť, môže – musí sa však poriadne obracať. Úspešnú kariéru a náročnú prácu spojenú s pocitom sebarealizácie pritom zaplatí prinajmenšom únavou a starosťami, v horšom prípade aj zdravotnými problémami. Stres je fenoménom dnešných čias a vyhnúť sa mu dokáže asi len málokto, dá sa však obmedziť jeho vplyv na zdravie a duševnú pohodu – treba vedieť relaxovať. Vo všeobecnosti pod pojmom relaxácia si zrejme každý z nás predstavuje akúsi formu odpočinku. Avšak predstavy o nej sú rozdielne – od polihovania po výdatnom jedle až po príjemné pocity v saune, pri vodnom alebo slnečnom kúpeli, až po namáhavú prácu v záhrade alebo turistiku.

Relaxácia je psychická činnosť zameraná na dosiahnutie harmónie tela, duše a ducha. Samotný pojem relaxácia pochádza zo stredoveku a v starofrancúzštine znamená: „vypustiť väzňa“.

Najbližšie k presnej predstave o relaxácii majú tí, ktorí ju chápu ako určitú cieľavedomú činnosť zameranú tak na uvoľnenie svalov, ako aj psychiky. Uvoľnenie je cestou k rýchlejšej a kvalitnejšej regenerácii síl. Na uvoľnenie možno použiť prípravné prostriedky, ako teplé relaxačné bazény, sauny, masáž, naťahovacie cvičenia (strečing) a relaxačné i psychorelaxačné techniky. K uvoľňovaniu s následným relaxovaním možno pristupovať rôzne – pasívne prijímaním sauny, kúpeľa, masáže a pod. až po počúvanie relaxačnej hudby.

Aktívny prístup k relaxu spočíva v tom, že stupeň uvoľnenia regulujeme, neupadáme do apatie a spánku. Aj keď na to musíme sami vyvinúť určitý stupeň aktivity, predsa techniky s nácvikom si vyžadujú odbornú spoluprácu v tomto smere alebo aspoň skúseného spoločníka. Pri vyššej kvalite aktívnej relaxačnej techniky ide nielen o uvoľnenie svalstva, ale aj psychickú stránku osobnosti človeka. Veď oboje sa vzájomne dopĺňajú a ovplyvňuje.

Ponoriť sa po namáhavom dni do vane plnej príjemne teplej vody – aký lepší spôsob uvoľnenia a relaxu si vôbec možno predstaviť? Túto predstavu zlepší vari len vírenie, prúdenie a bublanie vody, ktorá príjemne masíruje celé telo. Pre mnohých sú sny o hodinách strávených vo vode plnej bubliniek viac než lákavé.

Jedným z veľmi príjemných a účinných spôsobov regenerácie je pobyt vo vode. Podstatou pozitívnych účinkov je vztlak vody, jej teplota (optimálna je 37 –39 °C) a cielené prúdenie. Už samotné ponorenie tela do teplej vody upokojuje a uvoľňuje, pričom sa spomaľuje aktivita vnútorných orgánov. Pobyt vo vode prospieva aj psychike – odbúrava napätie, pomáha zmierniť depresie a pocity úzkosti. Pri relaxácii vo vode mozog uvoľňuje endorfíny, ktoré tlmia bolesť, navodzujú dobrú náladu a celkovo pôsobia relaxačne. Ak si chcete vychutnať kúpeľ, nesmiete ho vnímať iba ako praktickú očistu tela, ale ako cestu k uvoľneniu tela i ducha. Preto sa najprv osprchujte, až potom si sadnite do vane naplnenej teplou vodou. Privrite oči a sústreďte sa na kúpeľ – vychutnávajte príjemné teplo vody, ktoré prekrvuje pokožku, prináša uvoľnenie a odplavuje nahromadený stres. Masáž teplou vodou zbaví fyzického aj psychického napätia a bolesti. Ak sa chcete dokonale uvoľniť, môžete si vo vani pohovieť až polhodinku. Voda by mala mať približne 38 °C alebo, ak je vám to príjemné, o čosi viac (maximálne 40 °C). Z hľadiska psychológie, ale aj fyziológie má relaxácia veľký význam všade tam, kde sa vyžaduje koncentrácia na určitý výkon. Vedieť si v krátkom čase oddýchnuť a nabrať energiu, znamená mať určitú výhodu proti súperovi alebo jednoducho schopnosť čeliť únave a zvládnuť plánovanú prácu. . Keď je človek dostatočne zrelaxovaný, nenaštve sa tak ľahko, je tolerantnejší, znesie viac frustrácie, ľahšie nachádza riešenia aj v konfliktových situáciách, je odolnejší voči stresu. Ten, kto pravidelne relaxuje, už po mesiaci má zmenené energetické pole, jeho aura je silnejšia, je veselší a pokojnejší.