Keď svetlo lieči – ponorte sa do sveta farieb…

V dnešnej uponáhľanej dobe, kedy sa snažíme nájsť trochu času, súkromia a pokoja len pre seba, sa vyplatí spojiť príjemné s užitočným. Nielen hudba alebo vône majú na človeka pozitívny a relaxačný vplyv. To isté sa dá povedať aj o svetle a farbách. Vychutnajte si nenáročnú, veľmi príjemnú relaxáciu – chromoterapiu, pri ktorej zabudnete na celodenný zhon. Chromoterapia je alternatívna liečebná metóda využívaná k harmonizácii tela a ducha pomocou svetla a farieb. Celkove posilňuje odolnosť organizmu, zmierňuje stres a navodzuje pocit kľudu.

 

Farby totiž na našu psychiku dosť silno vplývajú a takisto na našu schopnosť sústredenia. A ako vieme, psychika má zase podstatný vplyv na náš fyzický zdravotný stav a tak chromoterapia doslova lieči naše telo aj myseľ. Svetlo a farby na nás rozsiahle pôsobia, „zafarbujú“ našu náladu a životnú energiu.

Ovplyvňujú naše vnímanie teploty, času, schopnosť sústredenia sa, a naše celkové psychické rozpoloženie, ktoré úzko súvisí s našou telesnou stránkou. Ide vlastne o to, aby sa pomocou farebných svetiel vytvorila harmónia, a to harmónia duše aj tela. Takisto upokojuje aj naše emócie.

Chromoterapiu poznali už starí Číňania, Gréci a Egypťania. Farebné tóny považovali za božskú silu, nevyhnutnú k udržaniu vnútornej energie v tele. Tá bola kedysi synonymom zdravia. Naši predkovia taktiež verili, že každý ľudský orgán je spojený s určitou farbou a využívali chromoterapiu k pozitívnemu pôsobeniu pri rôznych zdravotných problémoch.

Systém svetiel je priamo zabudovaný vo vírivke. Systém je založený na pôsobení farebných svetiel určitých vlnových dĺžok, ktoré sa vo vírivke vytvárajú vďaka LED diódam. Farebnosť a pôsobenie svetiel si môžete naprogramovať. Niektoré zariadenia majú v sebe zabudované len základné farby, iné zase celé spektrum.

Ako pôsobia jednotlivé farby

Modrá – prináša uvoľnenie a upokojenie, pozitívne pôsobí na poruchy spánku, schopnosť koncentrácie, znižuje bolesť hlavy a krku, ukľudňuje, uspáva, omladzuje pokožku, tlmí chuť k jedlu, pomáha napr. pri bolestiach hlavy, pri astme a zápalových ochoreniach.

Zelená – skvelá proti neurózam, zápalom, pozitívne pôsobí na depresie, stres, únavu, nespavosť, ukľudňuje, harmonizuje myšlienky, zotavuje, má pozitívny vplyv na detoxikáciu tela.

Červená – vyžaruje teplo, dodáva energiu, zvyšuje pocit bezpečia a sebadôvery, rozprúdi krv, zrýchľuje metabolizmus, odbúrava depresie, pomáha znižovať krvný tlak, prebúdza vášeň, vytvára duševnú aj fyzickú pohodu, priaznivo pôsobí napr. pri chudokrvnosti a chronickom kašli.

Žltá – odstraňuje toxíny, pomáha pri celulitíde, v duši vytvára pocit bezpečia, pozitívne naladí, posilňuje nervový systém, povzbudí chuť k učeniu a intelekt, podporuje pamäť, ctižiadosť a výdrž, pomáha pri sebaovládaní.

Biela – – riadi mnohé fyziologické a psychické procesy človeka, dodáva energiu, nahradzuje prirodzené svetlo, pomáha pri tvorbe serotonínu, znižuje stres, tepovú a dychovú frekvenciu, krvný tlak a celkove funguje ako štartovací systém všetkých fyziologických funkcií nášho tela.

Fialová – dodáva duševnú silu, zlepšuje neurologické komplikácie, pôsobí pri ochoreniach lymfatického systému, pozitívne vplýva na stres, nervy, potláča celulitídu, pomáha pri hojení rán

Oranžová – zabraňuje depresiám, povzbudzuje a zlepšuje náladu, dodáva energiu a pozitívnu náladu, stimuluje krvný obeh, pomáha pri procese látkovej výmeny, pôsobí pri strate chuti, pri anémii, anorexii, pomáha pri správnom mentálnom vývoji.

Farby dúhy – optický úkaz chápaný ako dobré znamenie a signalizujúci koniec búrky v nás vzbudzuje optimizmus a má pozitívny vplyv na náš duševný a fyzický stav